Jump to Navigation

راهنمای خدمات

email

متن مورد نظر را تايپ كرده در منوي tools بالاي صفحه برروي آيكن    كليك كرده منوي ابزاري ظاهر مي شود كه طبق تصوير مي توانيد چپ چين  يا راست چين بودن متن را تنظيم نماييد.

در صورتی که بخواهید ایمیلی را بلاک نمایید ابتدا برروی ایمیل مورد نظر کلیک راست نموده گزینهManage Sender     نمایید

 1. گزینه Blacklist Sender را انتخاب شود فقط همان آدرس بلاک می گردد.
 2. گزینه Blacklist whole Domain انتخاب شود هر ایمیل با دامنه مورد نظر ارسال گردد بلاک می گردد

 1. ابتدا باید یک پوشه ایجاد شود. جهت ایجاد آن از قسمت سمت چپ گزینه Contact و سپس =Create New Folder را انتخاب نمایید

   

2- در صفحه ای که به شکل زیر باز می شود در قسمت name اسم پوشه مور نظر را نوشته سپس در قسمت type گزینه contact را انتخاب نمایید تا پوشه مورد نظر ایجاد می گردد

3- جهت اضافه کردن ایمیلهای مورد نیاز به فولدر ایجاد شده ، ابتدا روی پوشه کلیک کرده و در فضای خالی جلوی آن راست کلیک کنید و گزینه New را انتخاب نمایید.لازم به ذکر است برای وارد کرد هر آدرس ایمیل این مرحله باید تکرار شود.

 

4- در قسمت Email 1 آدرس ایمیل به طور کامل وارد نموده و در صورت نیاز می توانید اطلاعات کامل تری را نیز ثبت نمایید.

5- هنگام ارسال کردن ایمیل جدید می توانیدبر روی علامت + در قسمت to کلیک نموده و contact را انتخاب کرده اسم پوشه ایجاد شده را انتخاب نمایید.

6- در این مرحله لیست ایمیل های ثبت شده در پوشه مشخص می گردد و با دبل کلیک کردن برروی هر آدرس ایمیل در قسمت to آدرس ایمیل مورد نظر اضافه می شود.

7- در اخر ایمیل را به افراد مورد نظر Send نمایید.

 

 1. ابتدا از قسمت سمت راست صفحه منو را باز می کنیم ( نشانگر موس را بر روی علامت جستجو – ذره بین – نگه دارید تا منو باز شود )

 

2- بروی دکمه  +  یا add contact کلیک نمایید.

 

 

3- در قسمت User ID آدرس ایمیل شخص مورد نظر را به طور کامل وارد کرده سپس برروی دکمه OK کلیک نمایید.

 

4- در آخر همانطور که در کادر قرمز رنگ شکل نشان داده شده است، متن مورد نظر را تایپ نمایید.

 

لطفا در صورتی که قصد ارسال ایمیل با فایل پیوستی را دارید از راهنمای زیر استفاده نمایید.

با این کار به جای ارسال شدن فایل پیوستی لینکی ارسال خواهد شد که این کار مانع از پر شدن حجم inbox  گیرنده ایمیل های شما می شود و تا زمانی که فایل بر روی ایمیل شما قراردارد و خودتان آن را حذف نکرده اید لینک دانلود آن معتبر است.

 1. در قسمت Compose پایین صفحه گزینه Attacth From Lock Disk  را انتخاب نمایید.

 

2- گزینه SmartAttach فعال می گردد برروی آن کلیک نموده زمانی که نوار زرد رنگ فعال گردید با نوشتن متن پیام می توانید میل مورد نظر را ارسال نمایید

3- لازم به ذکر است شخص دریافت کننده لینکی همانند شکل زیر از شما دریافت خواهد نمود که با کلیک برروی آن می تواند پیوست را دریافت نمایید

4- در صورتی که بخواهید لیست پیوست های ارسال شده را ببینید از منوی سمت چپ برروی آیکن که در شکل نمایش داده شده است می توانید لیست فایلهای پیوست را مشاهده نمایید.

 

 

•    نرم افزار Outlook 2013,2016 را اجرا نموده و مانند شکل زیر از سربرگFile گزینه Add Account را انتخاب نمایید.

 

•    در پنجره باز شده گزینه Manual Setup or Additional Server Type را انتخاب نمایید. 

•    در پنجره زیر، روی گزینه POP or IMAP کلیک کنید.

•    در این بخش اطلاعات خود اکانت مورد نظر را وارد نموده و در آخر گزینه ی Next را انتخاب نمایید.

در بخش "Email Address" آدرس پست الکترونیکی و در بخش “Password” گذرواژه را وارد نمایید.

در قسمت “User Name" آدرس پست الکترونیک را وارد نمایید.

Account Type را IMAP انتخاب نمایید.

در بخش‌های " Incoming Server" و "Outgoing server - SMTP"   همانند تصویر عمل کنید.

•    بعد از وارد کردن اطلاعات و قبل از زدن گزینه Next گزینه More Settings را انتخاب نمایید.

در سربرگ Outgoing Server تیک گزینه My outgoing server (SMTP) requires authentication را انتخاب کنید.

همچنین در سربرگ Advanced   پورت incoming server   را  993 و پورت outgoing server  را 465 تنظیم نمایید. و نوع رمز نگاری را SSL  انتخاب کنید.

در صورت تمایل به نگه داری نسخه ایی از ایمیل ها درون وب میل، گزینه Leave a copy of messages on the server را انتخاب نمایید.

 گزینه Remove from server after مربوط به مدت زمان نگه داری ایمیل در وب میل و Remove from server when   deleted from deleted Items  مربوط به حذف ایمیل بلافاصله پس از حذف ایمیل از پوشه Deleted Items  در Outlook را مشخص می نماید؛ در صورت تمایل تنظیمات مورد نظر را اعمال نمایید.

* جهت حذف بلافاصله ایمیل ها از وب میل و عدم نگه داری کپی از ایمیل ها در وب میل، نیازی به انتخاب گزینه Leave a copy of messages on the server  نمی باشد.

 

پس از NEXT  پنجره ای جهت بررسی اتصال مشاهده می کنید که لازم است نتیجه ای همانند زیر را مشاهده نمایید.

 

اگر شما همه موارد را صحیح وارد کرده اید با پنجره زیر روبرو خواهید شد.

 

 

 

کاربرد این مورد زمانی است که شما با مخاطبان خاصی تبادل ایمیل زیادی دارید و با این کار می توانید بر اساس آدرس ایمیل افراد دسته بندی مشخص داشته باشید و با کلیک کردن بر روی آن به تمامی ایمیل های رد و بدل شده ما بین خود و آن افراد دسترسی مستقیم داشته باشید. ( در مثال بالا تمامی ایمیل هایی که با آدرس test@cc.iut.ac.ir  انجام گرفته است در پوشه test قابل دسترسی هستند)

1-ابتدا در بالای صفحه سمت راست برروی قسمت Search کلیک نموده سپس  برروی گزینه Create Search Folder  قرار می گیریم.

2- در قسمت Name ،یک اسم انتخاب می کنیم در قسمت ، Type نوع آن را مشخص می کنیم سپس در قسمت Filter آدرس ایمیل مورد نظر را انتخاب می کنیم

3- در قسمت سمت چپ صفحه در قسمت Search Folder می توانیم نمایش گروه بندی های زیر ببینیم

 

 

1- ابتدا برروی آیکن بالای صفحه سمت راست کلیک کرده از منوی باز شده  ابتدا به Options را انتخاب نمایید، سپس در قسمت Forms & Passwords روی دکمه Saved Logins  کلیک نمایید.

2-  گزینه Saved Login را انتخاب کرده

3- صفحه ای به شکل زیر باز می شود لیست صفحات لاگین شده را نمایش می دهد با کلیک برروی گزینه Saved password پسوردهای صفحات که لاگین نموده اید را نمایش می دهد.

 

طریقه دسترسی به پسورد ذخیره شده برروی مرورگرGoogle Chrome

 

 1. ابتدا برروی آیکن بالای صفحه سمت راست کلیک کرده از منوی باز شده گزینه settings  در پایین صفحه قسمت Advanced  وارد شده و سپس Manage Passwords نمایید.

2

2- سپس برروی گزینه در قسمت Search گزینه Manage password را جستجو  و سپس برروی آن کلیک می نماییم

 

3- لیست صفحاتی که لاگین کرده ایم را نمایش می دهد برروی آیکن  چشم کلیک نموده پسوردها را نمایش می دهد

 

لازم به ذکر است برای نمایش پسوردها باید صفحه لاگین که برایتون باز می شود کلمه عبور مربوط به لاگین صفحه ورود به ویندوز کامپیوتر خود را وارد نمایید.

 

طریقه دسترسی به پسورد ذخیره شده برروی مرورگر Google Chrome

 

از قسمت Options و در سربرگ General از قسمت Skin Style می توان رنگ پس زمینه را تغییر داد. همچنین از قسمت  Date Format, Time Formatفرمت نمایش ساعت و تاریخ   را تغییر داد.

در قسمت Options سربرگ Calendar را انتخاب کرده و مطابق نیاز خود شخصی سازی نمایید :

در قسمت option سربرگ Mail را انتخاب نموده سپس در سمت چپ صفحه گزینه Signature  را انتخاب کرده و مطلب مورد نظر رابه عنوان Signature (در سمت راست ) اضافه می نماییم و دکمه OK را فشار دهید.

 

دقت بفرمایید که کادر وسط برای اضافه کردن امضاهای متفاوت می باشد و در صورتی که تنها یک امضا دارید تنها کافی است در کادر میانی بر روی گزینه default کلیک کرده و در کادر سمت راست امضا خود را وارد نمایید.

در قسمت Option سربرگ Mail را انتخاب کرده در قسمت چپ صفحه سربرگ Rules را انتخاب نموده سپس گزینه Add را انتخاب  می نماییم:

 

سپس در صفحه ای به شکل زیر باز می شود می توانیم شرایط فیلتر کردن را مشخص نماییم :

 

 

در قسمت Option  سربرگ Mail را انتخاب کرده و سپس در قسمت سمت چپ صفحه برروی سربرگ Forward قرار می گیریم در کادر روبروی Forward ایمیل موردنظر را وارد می نماییم لازم به دکر است در صورتی که بخواهیم علاوه برارسال به ایمیل دیگر یک کپی آن در میل باکس نگهداری شود گزینه Keep emails in mailbox راتیک می زنیم:

 

پس از ورد به پست الکترونیکی جهت ورود به تنظیمات در قسمت راست برروی گزینهOptions  کلیک می نماییم:

لازم به ذکراست تغییر پسورد از طریق سایت acc.iut.ac.ir امکان پذیراست.

 

برای تغییر زبان قبل از ورود به حساب کاربری در قسمت سمت راست صفحه کادر می توانیم زبان مورد نظر انتخاب کرد :

ticket

فيلم آموزشي ثبت و پيگيري تيكت در سامانه پشتيباني دانشگاه

 

راهنمای سامانه پشتیبانی دانشگاه صنعتی اصفهان

 

سامانه پشتیبانی دانشگاه صنعتی اصفهان (Ticketing)، سامانهای است که برای اعلام مشکلات شبکه و نرم افزار و رفع آنها به صورت مکانیزه راه اندازی شده است. از این طریق کاربران محترم میتوانند مشکلاتی که با آن روبرو می شوند را از طریق ارسال Ticket روی سامانه ثبت کنند. کارشناسان مربوطه نیز موظف هستند که با نظارت دائم بر این سیستم درخواستهای مطرح شده را دریافت و در جهت آن اقدام نمایند. پس از ارسال درخواست روی سامانه http://tkt.iut.ac.ir کاربران می توانند با مراجعه به سیستم از وضعیت درخواست خود با خبر شوند.. در مجموع می‌توان گفت راه اندازی این سیستم به منظور رفع مشکلات کاربران بدون نیاز به مراجعه حضوری آنها، زمانبندی مناسب در رفع مشکلات شبکه  و نرم افزار، بررسی سابقه حل مشکلات و آمارگیری از نرخ بروز مشکلات در دانشکده‌ها می باشد. امید است با همکاری تمام کاربران، این سیستم که در حال حاضر در اکثر مراکز پیشرفته IT ایران و جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بتواند در جهت سهولت در رفع مشکلات، موثر واقع شود. در ادامه نحوه استفاده از این سیستم ارائه می شود.

نکته : لطفا مشکل خود را به صورت کامل و دقیق بیان کنید. همچنین مواردی که در راهنمای استفاده از سیستم Ticketing به آن اشاره شده است همراه Ticket ارسال کنید.

 

سیستم Ticketing دارای یک سایت به آدرس http:/tkt.iut.ac.ir  است که برای «ارسال درخواست» باید به آن مراجعه نمایید.  با مراجعه به این سایت صفحه ای مطابق شکل زیر ظاهر می شود.

 با وارد شدن به منو درخواست و انتخاب گزينه درخواست جديد مي توانيد درخواست خود را در سامانه تيكت ثبت نماييد.

اطلاعاتي كه اين سامانه جهت ثبت درخواست از شما لازم دارد شامل:

 گيرنده درخواست: در اين قسمت دسته بندي مربوطه را مشاهده مي نمايد كه با كليك كردن برروي مثلث مشكي رنگ زير مجموعه هاي اين دسته بندي قابل مشاهده مي باشد.

 موضوع درخواست : در این قسمت موضوع پیام به صورت مختصر و با چند کلمه کلیدی ذکر می شود.

 متن درخواست :  در این بخش باید اطلاعات دقیقی از مشکل و یا درخواست خود مطرح کنید. با توجه به این که رفع مشکل بوجود آمده بر اساس اطلاعات ارائه شده شما می‌باشد، در این قسمت باید تا حد امکان اطلاعات به صورت کامل ارائه شود. در بخش پایانی این گزارش، حداقل اطلاعاتی مورد نیاز برای ارائه یک مشکل آمده است.

شماره تلفن: شماره تماس خود را به صورت کامل وارد نمایید.

پيوست : در صورت تمایل شما می توانید یک فایل در مورد مشکل خود برای سیستم ارسال کنید . این فایل می تواند یک عکس باشد یا یک نوشته یا یک خروجی از یک برنامه یا هر فایل یاDocument  دیگری که بتواند در حل مشکل شما به ما کمک کند .

اولویت، مشخص کننده میزان فوریت یک مشکل می باشد .

در نهایت بر روی دکمه ارسال کلیک نماييد همانطور كه در تصوير مشاهده مي نماييد ركورد در خواست شما در قسمت درخواستهاي  باز  قابل مشاهده مي باشد

كه با كليك برروي آن مي توانيد جزئيات مربوط به درخواستتان را مشاهده نماييد. كه تمامي عمليات پيگيري درخواست ، مشاهده پاسخ كارشناس و جواب دادن به سوالات احتمالي كارشناس از شما در همين قسمت با انتخاب گزينه پاسخ قابل انجام مي باشد. لازم به ذكر است جهت پيگيري درخواست حتما از طريق كدي كه در شما درخواست مي باشد اقدام فرماييد.

تذکر: همانطور که قبلا به آن اشاره شد، ارائه اطلاعات کامل می‌تواند حل مشکل را با سرعت و دقت بیشتر همراه سازد. از این رو لطفا در حین بیان مشکل خود حداقل اطلاعات زیر را از سیستم خود وارد نماید.

·  مشخص کردن آدرس IP کامپیوتر : با استفاده از دستور ipconfig در محیط خط فرمان ویندوز می توانید به آدرس سیستم دست پیدا کنید. لطفا اطلاعاتی که در این بخش مشخص می شود را کپی و در سیستم وارد نمایید. در شکل زیر اجرای این دستور نشان داده است.

·         یکی از تست هایی که باید قبلا از ارسال Ticket انجام شود، استفاده از دستور ping است. این دستور امکان اتصال شما با یک ماشین مشخص را نشان می دهد. بنابران در خط فرمان خود سه دستور ping زیر را وارد نماید و اطلاعات بدست آمده را در Ticket ارسال کنید.

ping     194.146.150.1

ping     iut.ac.ir

ping     4.2.2.4

در شکل زیر اطلاعات بدست آمده از اجرای این سه دستور در یک سیستم نوعی نشان داده است.

`.

 

 

 

 

Internet

 

برای دسترسی از بیرون دانشگاه به پایگاه داده های کتابخانه مرکزی  که تنها با آدرس های IP  دانشگاه می توان به آنها دسترسی پیدا کرد و همچنین برای استفاده از سرویس های شبکه دانشگاه که تنها از داخل دانشگاه  قابل دسترسی هستند، لازم است از  VPN استفاده کنید. این سرویس برای اساتید محترم و هم چنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می شود.

این VPN ها را می توانید از طریق لینک های زیر دانلود نموده و بر روی سیستم خود نصب نمایید.

VPN1 برای اساتید

VPN2 برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به لینک زیر مراجعه نمایید :

معرفی سرویس اینترنت

 

در صورتی که به جای استفاده از این VPN های پیش ساخته، تمایل به  ساخت این connection ها را دارید و سیستم عامل شما ویندوز XP است ، لازم است مراحل زیر را طی کنید :

توجه : برای ساخت connection  بهتر است اتصال خود با اینترنت را قطع کنید.

 

ابتدا وارد control panel شده و مطابق شکل 1، Network Connections را باز نمایید. ( روی آن دوبار کلیک کنید)

 

شکل 1

 

سپس مطابق شکل 2، روی گزینه ی create a new connection کلیک نمایید.

 

شکل 2

 

 

در پنجره ی باز شده، دکمه ی Next را بزنید.

 

شکل 3

 

در پنجره ی شکل 4، گزینه ی نشان داده شده را انتخاب کرده و Next را بزنید.

 

شکل 4

 

مطابق شکل 5 ، گزینه ی دوم را انتخاب کرده و Next را بزنید.

 

شکل 5

 

در شکل 6، یک نام دلخواه برای VPN خود انتخاب نموده و Next را بزنید.

 

شکل 6

 

در شکل 7 ، باید آدرس سرور مربوطه را وارد نمایید. این آدرس را به این صورت وارد نمایید و Next را بزنید :

اعضای هیئت علمی :  vpn1.iut.ac.ir

 دانشجویان تحصیلات تکمیلی : vpn2.iut.ac.ir

 

 

شکل 7

 

در نهایت روی دکمه ی Finish کلیک نمایید.

 

شکل 8

 

در صورتی که مطابق شکل 9پنجره ی connection باز شد، پیش از وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور، روی قسمت Properties کلیک نمایید.

 

شکل 9

 

در صورتی که این پنجره باز نشد، مطابق شکل 10 در پنجره ی Network Connections روی VPN ای که ایجاد کرده اید راست کلیک کرده و قسمت Properties را انتخاب نمایید.

 

شکل 10

 

حال مطابق شکل 11 به سربرگ Security  رفته، قسمت Advanced را انتخاب کرده و روی Settings کلیک نمایید.

 

شکل 11

 

مشابه شکل 12، گزینه ی Optional encryption را انتخاب نمایید.

دقت کنید از میان پروتکل های نشان داده شده در شکل، تنها گزینه ی Microsoft CHAP version 2 انتخاب شده باشد. OK را بزنید.  پنجره ی شکل 11 را نیز OK را کنید.

 

شکل 12

 

حال مطابق شکل 13 شناسه کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید و connect را بزنید تا اتصال شما به اینترنت برقرار شود.

 

شکل 13

 

 

 

 

به منظور اتصال به شبکه ی اینترنت در داخل دانشگاه، باید برنامه ی net که در واقع یک VPN پیش ساخته است را از لینک زیر دانلود نموده و بر روی سیستم خود نصب نمایید.

برنامه net برای اتصال به اینترنت

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به لینک زیر مراجعه نمایید :

معرفی سرویس اینترنت

 

در صورتی که به جای استفاده از این برنامه ی پیش ساخته، تمایل به  ساخت این connection را دارید و سیستم عامل شما ویندوز XP است ، لازم است مراحل زیر را طی کنید :

توجه : برای ساخت connection  بهتر است اتصال خود با اینترنت را قطع کنید.

 

ابتدا وارد control panel شده و مطابق شکل 1، Network Connections را باز نمایید. ( روی آن دوبار کلیک کنید)

 

شکل 1

 

سپس مطابق شکل 2، روی گزینه ی create a new connection کلیک نمایید.

 

شکل 2

 

 

در پنجره ی باز شده، دکمه ی Next را بزنید.

 

شکل 3

 

در پنجره ی شکل 4، گزینه ی نشان داده شده را انتخاب کرده و Next را بزنید.

 

شکل 4

 

مطابق شکل 5 ، گزینه ی دوم را انتخاب کرده و Next را بزنید.

 

شکل 5

 

در شکل 6، یک نام دلخواه برای VPN خود انتخاب نموده و Next را بزنید.

 

شکل 6

 

در شکل 7 ، باید آدرس سرور مربوطه را وارد نمایید. عبارت net.iut.ac.ir را وارد نموده و Next را بزنید.

 

شکل 7

 

در نهایت روی دکمه ی Finish کلیک نمایید.

 

شکل 8

 

در صورتی که مطابق شکل 9پنجره ی connection باز شد، پیش از وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور، روی قسمت Properties کلیک نمایید.

 

شکل 9

 

در صورتی که این پنجره باز نشد، مطابق شکل 10 در پنجره ی Network Connections روی VPN ای که ایجاد کرده اید راست کلیک کرده و قسمت Properties را انتخاب نمایید.

 

شکل 10

 

حال مطابق شکل 11 به سربرگ Security  رفته، قسمت Advanced را انتخاب کرده و روی Settings کلیک نمایید.

 

شکل 11

 

مشابه شکل 12، گزینه ی Optional encryption را انتخاب نمایید.

دقت کنید از میان پروتکل های نشان داده شده در شکل، تنها گزینه ی Microsoft CHAP version 2 انتخاب شده باشد. OK را بزنید.  پنجره ی شکل 11 را نیز OK را کنید.

 

شکل 12

 

حال مطابق شکل 13 شناسه کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید و connect را بزنید تا اتصال شما به اینترنت برقرار شود.

 

شکل 13

 

 

 

برای دسترسی از بیرون دانشگاه به پایگاه داده های کتابخانه مرکزی  که تنها با آدرس های IP  دانشگاه می توان به آنها دسترسی پیدا کرد و همچنین برای استفاده از سرویس های شبکه دانشگاه که تنها از داخل دانشگاه  قابل دسترسی هستند، لازم است از  VPN استفاده کنید. این سرویس برای اساتید محترم و هم چنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می شود.

این VPN ها را می توانید از طریق لینک های زیر دانلود نموده و بر روی سیستم خود نصب نمایید.

VPN1 برای اساتید

VPN2 برای دسترسی remote از بیرون دانشگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به لینک زیر مراجعه نمایید :

معرفی سرویس اینترنت

 

در صورتی که به جای استفاده از این VPN های پیش ساخته، تمایل به  ساخت این connection ها را دارید و سیستم عامل شما ویندوز 7 است ، لازم است مراحل زیر را طی کنید :

توجه : برای ساخت connection بهتر است اتصال خود با اینترنت را قطع کنید.

ابتدا وارد Control Panel  شده و  مطابق مسیر نشان داده شده در شکل های 1 و 2 عمل نمایید.

 

شکل 1

 

 

شکل 2

 

 

سپس مطابق شکل 3، گزینه ی Setup a new connection or network را انتخاب نمایید.

شکل 3

 

 

سپس گزینه ی Connect to a workplace را مطابق شکل 4 انتخاب نمایید و Next را بزنید.

 

شکل 4

 

در شکل 5 ، گزینه create a new connection را انتخاب نموده و Next را بزنید.

 

 

شکل 5

 

در پنجره ی نمایش داده شده در شکل 6، گزینه ی اول را انتخاب نمایید.

 

شکل 6

 

در شکل 7، در قسمت Internet Address باید آدرس مربوط به سرور مورد نظر را وارد نمایید.

در این قسمت مطابق شکل، عمل نمایید :

 اعضای هیئت علمی :  vpn1.iut.ac.ir

 دانشجویان تحصیلات تکمیلی : vpn2.iut.ac.ir

در قسمت Destination name یک نام دلخواه برای connection خود انتخاب نمایید و Next را بزنید.

 

شکل 7

 

درشکل 8، شناسه کاربری و رمز عبوری که جهت اتصال به اینترنت در اختیار شما قرار داده شده است را وارد نمایید و connect را بزنید.

توجه : به منظور دریافت شناسه کاربری و رمز عبور خود، بخش روش دریافت شناسه کاربری و رمز عبور سرویس ها را مطالعه نمایید.

 

شکل 8

 

درصورتی که سیستم شما به اینترنت اتصال نداشته باشد، شکل 9 برای شما نشان داده خواهد شد. در این صورت گزینه ی دوم را انتخاب نمایید.

 

شکل 9

 

در صورتی که connection شما به درستی ایجاد شود، شکل 10 را مشاهده خواهید نمود.

 

شکل 10

 

 

حال مطابق مسیر نشان داده شده در شکل های 11 و 12 ، connection ساخته شده را باز نمایید.

نام این connection همان نامی است که در شکل 7 انتخاب نموده اید.

 

شکل 11

 

 

 

شکل 12

 

 

پس از ایجاد connection برای انجام تنظیمات نهایی، مطابق شکل 13 به قسمت Properties وارد شوید.

 

شکل 13

 

سپس مطابق شکل 14 سربرگ  Security را انتخاب نموده و تنظیمات را مطابق آنچه در شکل مشاهده می نمایید، انجام دهید و OK را بزنید.

دقت کنید که تنها گزینه ی Microsoft CHAP Version 2 انتخاب شده باشد.

 

شکل 14

 

حال مطابق شکل 15، شناسه کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید و connect را بزنید تا اتصال شما به اینترنت برقرار شود.

 

شکل 15

 

 

 

تخصیص اعتبار به کاربران جهت اتصال به اینترنت

 

تغییر مستمر الگوی مصرف اینترنت و افزایش تقاضایی که به صورت پیوسته در ترافیک مورد نیاز کاربران در دنیای مجازی صورت می گیرد، موجب اعلام نارضایتی برخی کاربران اینترنت دانشگاه از سرویس های ارائه شده در اوایل ترم مهر 94-95 گردید. پس از بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان مرکز فن آوری اطلاعات، به منظور ارتقاء سرویس های اینترنت دانشگاه و همچنین مدیریت پهنای باند دانشگاه، پیشنهاد اعمال تغییراتی (به صورت آزمایشی) در نحوه اختصاص ترافیک به کاربران صورت گرفت. در این راستا تلاش شده تا تغییرات پیشنهادی منجر به تسهیل استفاده های علمی دانشجویان از اینترنت شده و همزمان امکان بهره مندی کاربران از شبکه برای کارهای روزمره و سرگرمی نیز در حد امکان و با هزینه متناسب برقرار باشد. همچنین با توجه به رشد نیاز کاربران، سهمیه برخی گروه‌ها افزایش یافته است.

جزئیات و قوانین سرویس حجمی جدید مطابق جدول زیر می باشد.

گروه کاربر

زير گروه

ميزان اعتبار کاربر در ماه (برحسب واحد)

زمان شروع سرویس

کارشناسي

اول و دوم

2000

روز 20 ماه

 

سوم و بالاتر

3000

کارشناس ارشد

-

5000

روز 10 ماه

دکتري

-

6000

روز اول ماه

اساتيد

-

10000

روز اول ماه

کارمندان اداری

-

1000

روز اول ماه

کارشناسان آموزشی

 

3000

روز اول ماه

دانشجویان مستقر در خوابگاه

-

3000

همزمان با شروع سرویس اصلی

 
 • به هرکاربر، اعتباری طبق جدول فوق در هر ماه اختصاص می یابد. یک واحد اعتبار معادل یک مگابایت می باشد.
 • در انتهای هر دوره اعتبار تمامی سرویس ها صفر و مجددا بر اساس سهمیه‌ها تنظیم می شود.
 • امکان ذخیره سازی حجم و استفاده حجم باقیمانده در ماههای بعدی میسر نمی باشد.
 • در صورت پایان سهمیه مشخص شده، هر فرد می تواند تا سقف مشخصی با قیمت هر گیگابایت 1200 تومان اقدام به خرید اینترنت مازاد نماید.
 • مطابق جدول زیر، در ساعت خاصی از شبانه روز تخفیف در میزان محاسبه شده مصرف اعمال می گردد.
 •  

از ساعت 7:30 صبح

تا 1:30 نیمه شب

از ساعت 1:31 نیمه شب

تا 3:30 نیمه شب 

از ساعت 3:30

نیمه شب تا 7:29 صبح

با ضریب 1

با ضریب 0.4

با ضریب 0.2

 

جهت دريافت فايل pdf برروي اين لينك كليك نماييد.

به منظور استفاده ی بهتر از این میزان اعتبار، توصیه می شود کاربران به نکات زیر توجه نمایند :

 

 • با توجه به این که در برقراری ارتباط با سایت های داخلی دانشگاه (سایت هایی که دامنه ی آن ها .iut.ac.ir است) نیازی به استفاده از برنامه یnet نیست، در صورتی که قصد دارید فایل هایی با حجم بالا را از سرورهای داخلی دانشگاه دانلود نمایید، ارتباط خود را با برنامه ی net قطع نموده و سپس اقدام به دانلود نمایید تا از میزان اعتبار شما کسر نگردد. ( لازم به ذکر است در صورت استفاده از connection های آماده ی ارائه شده در این سایت، ترافیک سایت های داخلی از ترافیک اینترنت جدا شده و لذا از میزان اعتبار کسر نمی گردد)

 

مشاهده میزان اعتبار کاربران در برنامه ی net

کاربران محترم می توانند در هر زمانی، میزان اعتبار باقی مانده ی خود را از طریق آدرس https://acc.iut.ac.ir مشاهده نمایند. پس از وارد شدن به این سایت، صفحه ی مربوط به شناسه کاربری و رمز عبور شما نشان داده می شود.

در این قسمت مطابق شکل 1 ، شناسه و رمز مربوط به برنامه یnet را وارد کنید.

شکل 1

 

توجه : برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شناسه کاربری و رمز عبور، به بخش روش دریافت شناسه کاربری و رمز عبور سرویس ها مراجعه نمایید.

پس از تایید شناسه و رمز، مطابق شکل 2 صفحه مشخصات  مربوط به کاربر نشان داده می شود. در این صفحه، میزان اعتبار باقی مانده کاربر بر حسب واحد نشان داده می شود. در جدول پایین صفحه، همان میزان اعتبار - بسته به این که در چه ساعتی از شبانه روز مورد استفاده قرار بگیرد – بر حسب مگابایت نشان داده می شود. برای مثال در صورتی که 100 واحد از اعتبار کاربر باقی مانده و تمام این اعتبار در ساعت اداری (7:40 الی 16:30) مصرف شود، معادل 100 مگابایت از اعتبار کاربر محسوب می شود.

 

شکل 2. میزان اعتبار باقی مانده

با انتخاب گزینه ی Connection Log مطابق شکل 4، می توانید مدت زمان اتصال خود به شبکه ی اینترنت و هم چنین میزان کسر شده از اعتبارتان را مشاهده کنید. همان طور که در شکل مشخص شده است می توانید این گزارشات را در بازه ی زمانی انتخابی توسط خودتان مشاهده کنید. در جدول پایین همین صفحه نیز می توانید کل مدت زمان اتصال به اینترنت و حجم کسر شده از اعتبار خود را در بازه ی زمانی تعیین شده مشاهده نمایید.

شکل 4

در بخش Credit Log نیز مشابه شکل 5 می توانید تغییرات اعتبار اینترنت خود را در بازه زمانی انتخاب شده مشاهده نمایید.

شکل 5

 

 

راهنمای ایجاد VPN connection جهت اتصال به اینترنت در ویندوز 7

 

به منظور اتصال به شبکه ی اینترنت در داخل دانشگاه، باید برنامه ی net که در واقع یک VPN پیش ساخته است را از لینک زیر دانلود نموده و بر روی سیستم خود نصب نمایید.

برنامه net برای اتصال به اینترنت

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به لینک زیر مراجعه نمایید :

معرفی سرویس اینترنت

 

در صورتی که به جای استفاده از این برنامه ی پیش ساخته، تمایل به  ساخت این connection را دارید و سیستم عامل شما ویندوز 7 است ، لازم است مراحل زیر را طی کنید:

توجه : برای ساخت connection بهتر است اتصال خود با اینترنت را قطع کنید.

ابتدا وارد Control Panel  شده و  مطابق مسیر نشان داده شده در شکل های 1 و 2 عمل نمایید.

 

شکل 1

 

 

شکل 2

 

 

سپس مطابق شکل 3، گزینه ی Setup a new connection or network را انتخاب نمایید.

شکل 3

 

سپس گزینه ی Connect to a workplace را مطابق شکل 4 انتخاب نمایید و Next را بزنید.

شکل 4

 

در شکل 5 ، گزینه create a new connection را انتخاب نموده و Next را بزنید.

 

 

شکل 5

 

در پنجره ی نمایش داده شده در شکل 6، گزینه ی اول را انتخاب نمایید.

 

 

شکل 6

 

در شکل 7، در قسمت Internet Address باید آدرس مربوط به سرور مورد نظر را وارد نمایید.

در این قسمت مطابق شکل،  net.iut.ac.ir  را وارد نمایید.

در قسمت Destination name یک نام دلخواه برای connection خود انتخاب نمایید و Next را بزنید.

 

شکل 7

 

درشکل 8، شناسه کاربری و رمز عبوری که جهت اتصال به اینترنت در اختیار شما قرار داده شده است را وارد نمایید و connect را بزنید.

توجه : به منظور دریافت شناسه کاربری و رمز عبور خود، بخش روش دریافت شناسه کاربری و رمز عبور سرویس ها را مطالعه نمایید.

 

شکل 8

 

درصورتی که سیستم شما به اینترنت اتصال نداشته باشد، شکل 9 برای شما نشان داده خواهد شد. در این صورت گزینه ی دوم را انتخاب نمایید.

 

شکل 9

 

در صورتی که connection شما به درستی ایجاد شود، شکل 10 را مشاهده خواهید نمود.

 

شکل 10

 

 

حال مطابق مسیر نشان داده شده در شکل های 11 و 12 ، connection ساخته شده را باز نمایید.

نام این connection همان نامی است که در شکل 7 انتخاب نموده اید.

 

شکل 11

 

 

 

شکل 12

 

پس از ایجاد connection برای انجام تنظیمات نهایی، مطابق شکل 13 به قسمت Properties وارد شوید.

 

 

شکل 13

 

سپس مطابق شکل 14 سربرگ  Security را انتخاب نموده و تنظیمات را مطابق آنچه در شکل مشاهده می نمایید، انجام دهید و OK را بزنید.

دقت کنید که تنها گزینه ی Microsoft CHAP Version 2 انتخاب شده باشد.

 

شکل 14

 

حال مطابق شکل 15، شناسه کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید و connect را بزنید تا اتصال شما به اینترنت برقرار شود.

 

شکل 15

 

راهنمای برداشتن پراکسی از روی سیستم

 

سرورهای پراکسی، امکان دسترسی به مقصد به طور غیر مستقیم را برای سیستم هایی که با آن ها ارتباط برقرار می کنند فراهم می آورند. وقتی کاربری روی سیستم خود، یک آدرس IP برای سرور پراکسی تنظیم می کند، تمامی درخواست های وی، از طریق این سرور پاسخ داده می شوند.

  بعضی از نرم افزارها (از قبیل فیلتر شکن ها) از سرورهای پراکسی استفاده می کنند. بنابراین پس از استفاده از این  نرم افزارها، به طور اتوماتیک آدرس یک سرور پراکسی روی سیستم کاربر تنظیم می شود. در مواردی پس از اتمام استفاده و  بستن نرم افزار،  هم چنان آدرس سرور پراکسی در تنظیمات سیستم کاربر باقی مانده و پاک نمی شود. در این صورت حتی با وجود اتصال صحیح به شبکه، هیچ یک از درخواست های کاربر پاسخ داده نمی شود. زیرا  درخواست ها  به سرور پراکسی ارسال می شود در حالی که به دلیل بسته شدن نرم افزار ارتباط با  سرور قطع شده و دسترسی به آن سرور پراکسی امکان پذیر نیست. در این صورت کاربر باید پراکسی را از روی سیستم خود بردارد.

برای برداشتن پراکسی پنجره ی Internet Options را از مسیر نشان داده شده در شکل 1 و 2 باز نمایید.

 

 

شکل 1

 

شکل 2

 

مطابق شکل 3، گزینه ی Connections و سپس LAN Settings را انتخاب نمایید.

 

شکل 3

 

برای برداشتن پراکسی از روی سیستم، هیچ کدام از گزینه های نشان داده شده در شکل 4 نباید انتخاب شده باشند. سپس OK را بزنید.

 

 

شکل 4

 

پس از این کار در پنجره ی Internet Properties نیز OK را بزنید.

 

در اکثر مرورگرها، دسترسی سریع به محل تنظیمات پراکسی امکان پذیر است.

 

مرورگر Internet Explorer :

در این مرورگر مطابق شکل 5 می توانید مستقیماً پنجره ی Internet  Properties را از محل نمایش داده شده، باز نمایید.

 

شکل 5

 

مرورگر Google Chrome :

در این مرورگر مطابق شکل های 6 و 7 و 8 می توانید به پنجره یInternet Properties  دسترسی پیدا کنید.

 

شکل 6

 

 

 

شکل 7

 

 

 

شکل 8

 

 

مرورگر Mozilla Firefox  :

در این مرورگر مطابق شکل 9 پنجره ی Options را باز نمایید.

 

 

شکل 9

 

سپس مشابه شکل 10، در سربرگ Network گزینه ی Settings را انتخاب کنید.

 

 

شکل 10

 

برای برداشتن پراکسی از روی سیستم خود، مطابق شکل 11 در پنجره ی Connection Settings ، گزینه ی No Proxy را انتخاب کرده و OK را بزنید.

 

 

شکل 11

 

روش تغییر کلمه عبور اینترنت

 

برای آگاهی از شناسه کاربری و رمز عبور اولیه،  بخش روش دریافت شناسه کاربری و رمز عبور سرویس ها را مطالعه نمایید.

برای تغییر رمز عبور می توانید به آدرس مشخص شده در شکل 1 مراجعه نمایید و شناسه کاربری و رمز عبور اولیه ی خود را وارد نمایید.

شکل 1

 

 سپس مشابه شکل 2 به قسمت change password وارد شوید و رمز عبور خود را تغییر دهید.

شکل 2

 

دقت کنید که رمز عبور جدید باید شرایط زیر را داشته باشد :

 • حداقل 8 کاراکتر باشد.
 • شامل حروف کوچک، حروف بزرگ، کاراکترهای خاص (* و & و % و # و ! و ...) و اعداد باشد. (همه موارد را شامل شود)
 • از نام و نام خانوادگی کاربر در رمز عبور استفاده نشده باشد.

 

روش دریافت نام کاربری و کلمه عبور سرویس های سامانه احراز هویت مرکزی امین و اینترنت

 

1- دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی

کلیه دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، می توانند با مراجعه به سامانه گلستان و مشاهده ی گزارش 672،  رمز عبور خود را مشاهده کنند.

نام کاربری کلیه دانشجویان در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری شماره دانشجویی می باشد. این نام کاربری در سامانه احراز هویت مرکزی امین و اینترنت کاربرد دارد.

برای مشاهده ی گزارش 672  می توانید با دسترسی سریع، همانند شکل 1 این کار را انجام دهید.

شکل 1. گزارش 672

 

 به علاوه از طریق لینک مشخص شده در شکل 2 نیز می توان به این گزارش دسترسی پیدا کرده و با انتخاب مشاهده گزارش در شکل 3، آن را مشاهده کنید.

شکل 2. گزارش 672

 

شکل 3

 

 

شکل 4. شناسه کاربری و رمز عبور

این نام کاربری (شماره دانشجویی) و رمز عبور برای اتصال به شبکه اینترنت از طریق برنامه ی net مورد استفاده قرار می گیرد.

2- اساتید مدعو

اساتید مدعو جهت دسترسی به سرویس net باید از طریق نامه ای از طرف ریاست دانشکده، به ریاست مرکز فناوری اطلاعات معرفی شوند تا پس از آن شناسه کاربری و رمز عبور موقت برای آن ها ایجاد شود.  تاریخ شروع و  پایان همکاری باید در این نامه ذکر شود.


کاربران هم چنین می توانند از طریق ارسال تیکت در سامانه ی پشتیبانی tkt.iut.ac.ir  مشکلات خود را در میان بگذارند.  در بعضی از موارد برای حل مشکلات مربوط به شناسه کاربری و رمز عبور، مراجعه ی حضوری به مرکز با همراه داشتن کارت شناسایی الزامی است.

به اطلاع اعضاء هيئت علمي و دانشجويان تحصيلات تکميلي مي رساند جهت دسترسي به سرويس VPN شبکه دانشگاه مي توانند به جاي ايجاد Connection  و انجام تنظيمات لازم، از Connection هاي آماده شده توسط مرکز فناوري اطلاعات استفاده نمايند. در اين صورت لازم است Connection مربوطه را که به تفکيک هيئت علمي و دانشجويي در زير قرار داده شده با دانلود و در صفحه Desktop کامپيوتر خود قرار دهند براي استفاده از Connection کافي است با دابل کليک آن را اجرا کرده و شناسه و کلمه عبور خود را وارد نماييد و براي قطع ارتباط کافي است برروي کليد Hang UP  کليک نماييد.

 

مخصوص اساتید            

 

 مخصوص ارتباط با پايگاه هاي کتابخانه از خارج دانشگاه (دانشجويان تحصيلات تکميلي)

 

Select "Open Network Preferences" by clicking on the wifi or network icon in the top panel

Click plus icon to add vpn configuration

Select VPN as the interface

Select PPTP as the VPN Type

You can choose any name for the service name, we recommend using "VPNOD", then click create, and finally click on the Advanced button

Make sure that "Send all traffic over VPN connection" is checked and click ok.

put vpn.vpnod.com in the Server Address field and put the username you received from vpn1.iut.ac.ir or vpn2.iut.ac.ir into the account name. Make sure also that the "Show VPN Status in menu bar" is checked. You will only need to perform steps 1 to 7 once when you first use VPNOD.com. It will be much easier the next time

On the top menu bar, click on the VPN icon as shown in the image and select "Connect VPNOD". VPNOD will be the name of the service name you typed at step 5

Finally, enter the username and password you obtained from VPNOD.com and click ok and wait for the connection to be established. The next time you use VPNOD.com, you will only need to perform steps 8 & 9.

 

 

تنظیمات دسترسی به سرویس اینترنت دانشگاه

L2TP برروي تلفن همراه سيستم عامل اندرويد

 

مرکز فناوری اطلاعات پروتکل L2TP را به منظور اتصال  به شبکه اینترنت، عملیاتی نموده است.

از این رو شما می توانید با انجام مراحل زیر در تلفن های همراه خود این مرکز را در انجام این عملیات یاری نمایید.

 1. جهت ايجاد كانكشن نت ابتدا در قسمت ADD VPN قرار مي گيريم

 

شکل 1

 

 1. در تنظيمات اين قسمت طبق تصوير حتما نام سرور net.iut.ac.ir و IPSec Pre-shared key گوشي خود را 1234567890 انتخاب نماييد :

 

شکل 2

 

3- در قسمت Type  گزينه L2tp IP Sec PSK  انتخاب نمایید :

 

شکل 3

 

و در آخر نام  و كلمه عبور را وارد نماييد

 

شکل 4

 

تنظیمات دسترسی به سرویس اینترنت دانشگاه در سيستم عامل iPhone

 

 

تنظیمات دسترسی به سرویس اینترنت دانشگاه

در سيستم عامل iPhone

مرکز فناوری اطلاعات پروتکل L2TP را به منظور اتصال  به شبکه اینترنت، عملیاتی نموده است.

از این رو شما می توانید با انجام مراحل زیر در تلفن های همراه خود این مرکز را در انجام این عملیات یاری نمایید.

توجه : این روش جدید برای تلفن های همراه هوشمند دارنده نسخه IOS10 و همچنین ویندوز فون های جدید (Windows Phone) کارایی بیش تری خواهد داشت.

 1. ابتدا در قسمت تنظيمات برروي گزينه General  كليك نمایید :

 

 

 1. سپس برروي گزينه Add Vpn configuration  كليك نمایید :

3- در قسمت Type  گزينه L2tp  انتخاب نمایید :

 

 1. در تنظيمات اين قسمت طبق تصوير حتما نام سرور net.iut.ac.ir و secret گوشي خود را 1234567890 انتخاب نماييد :

 

در صورتی که مدل گوشی شما با تصاویر متفاوت می باشد در موتور جستجوی گوگل برای ایجاد یک اکانت وی پی ان (VPN) متناسب با گوشی موبایل خود جستجو کنید.

برای مثال :

 

 

 

First off, we need to install the required software to utilize the VPN service. You can use the command line or GUI package manager to do this.
To install from command line, open up the "Terminal" application, found in "Applications -> Accesories".

 

 

Then write the command: sudo apt-get install pptp-linux at the prompt.

 

 

Using the search box at the topK type pptp-linux to search for the package.

 

 

Once found, click on the check box beside it, then click Apply to execute the command.

 

 

Click on the network icon, at the top right, and choose "VPN Connections -> Configure VPN"

 

 

Create a new VPN profile by clicking on the Add button.

 

 

Be sure to choose "Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP)" from the list then click Create.

 

 

You can choose any name you like, we recommend "VPN On Demand", then fill the information as follows:
Gateway:  net.iut.ac.ir
User name: usually the email you used to register with
Password: your own password
then click on Advanced to finish the setup.

 

 

In the "PPTP Advanced Options" window, make sure to check "Use Point-to-Point encryption (MPPE)" as shown below, then unclick OK until all windows are closed and you're done.

 


 

You'll only need to perform the steps 1 to 6 for first use of VPNOD.com service. Using this service will be easier later on.
Click on the Network icons from the top bar, as shown in the screen shot and choose "VPN Connections -> VPN On Demand". Ofcourse, VPN On Demand is the name you chose in step 5

 

 

 1. Finally, wait for a few seconds while the connection is established. The next time you need to connect to the service, you'll only need to perform the 7'th step.

 

 

 

 

VPN Connection Setup : Step 1. Choose System > Administration > Add/Remove
Software If you are prompted for a password, enter the root password to continue.

Adding and removing software requires root authority.

VPN Connection Setup : Step 2. In the search field, enter "pptp" and click "Find". When the matching software packages appear, click the box next to the NetworkManager VPN plugin for pptp and then click "Apply". When prompted about the additional packages to be installed, click "Install". If Fedora prompts you to run the new application, just click "Close".

 

 

VPN Connection Setup : Step 3. Click on the NetworkManager applet in the panel (usually at the top of the screen) and choose VPN Connections > Configure VPN


 

 

VPN Connection Setup : Step 4. In the Network Connections dialog, click "Add".connection type, then click "Create". 

VPN Connection Setup : Step 5. Choose Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP) as the connection type, then click "Create".

 

VPN Connection Setup : Step 6. On the Editing VPN connection dialog, enter the following values: Connection name: SwissVPN (or another name of your choosing) Gateway:faculty : vpn1.iut.ac.ir or student: net.iut.ac.ir  User name email iut : put your assigned username here Password: put your assigned password here Then click "Advanced".

 

 

VPN Connection Setup : Step 7. Deselect (uncheck) the following authentication methods: PAP, CHAP, MSCHAP. Only MSCHAPv2 and EAP should be selected. Select "Use Point-to-Point encryption (MPPE)". Click "OK" then click "Apply". If you are prompted to protect the keyring, enter a password of your choosing twice, then click "OK". Click "Close" to close the Network Connections dialog.

 

VPN Connection Setup : Step 8. To activate the VPN connection, click the NetworkManager applet, then choose VPN Connections > SwissVPN

 

VPN Connection Setup : Step 9. The NetworkManager applet will show a swirling icon until the connection is established. If the VPN connection is successful, the icon will show a lock symbol.

 

 

 

 

براي ايجاد يک کانکشن وي پي ان در لينوکس  مراحل زير را دنبال نماييد.

روش اول:

جهت ايجاد کانکشن وي پي ان در لينوکس ابتدا مخازن لینوکس خود را از این طریق به مخاز ن  داخلی تبدیل می نماییم

 

step 1 =yum install pptp pptp-setup net-tools

step 2= pptpsetup --create vpnconnection --server net.iut.ac.ir --username *** --password

در اين قسمت بجاي net.iut.ac.ir آدرس vpn server مربوطه را نوشته و بجاي *** نيز نام کاربري خود را وارد نماييد

step 3 = pppd call vpnconnection

step 4 =route add -net 0.0.0.0 netmask 0.0.0.0 ppp0

route add -net  172.16.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

 route add -net  192.168.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

route add -net  194.146.151.0 netmask 255.255.255.0  yourether

route add -net  176.101.52.0 netmask 255.255.255.0 yourether

route add -net  176.101.51.0 netmask 255.255.255.0 yourether

 

Disconnect PPTP server vpn connection

 killall pppd

or

 kill -9 PID

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

روش دوم

جهت ايجاد کانکشن وي پي ان در لينوکس 32 بيتي از روش زير استفاده نماييد.

 

step1 = download

pptp-1.7.2-8.1.el5.rf.i386.rpm

pptp-setup-1.7.2-8.1.el5.rf.i386.rpm

step2 = rpm -ivh pptp-1.7.2-8.1.el5.rf.i386.rpm

step3 = rpm -ivh pptp-setup-1.7.2-8.1.el5.rf.i386.rpm

 

 step 4= pptpsetup --create vpnconnection --server net.iut.ac.ir --username *** --password

step 5 = pppd call vpnconnection

step 6 =route add -net 0.0.0.0 netmask 0.0.0.0 ppp0

route add -net  172.16.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

 route add -net  192.168.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

route add -net  194.146.151.0 netmask 255.255.255.0  yourether

route add -net  176.101.52.0 netmask 255.255.255.0 yourether

route add -net  176.101.51.0 netmask 255.255.255.0 yourether

 

Disconnect PPTP server vpn connection

 killall pppd

or

 kill -9 PID

جهت ايجاد کانکشن وي پي ان در لينوکس 64 بيتي از روش زير استفاده نماييد.

step1 = download

/pptp-1.7.2-8.1.el5.rf.x86_64.rpm

pptp-setup-1.7.2-8.1.el5.rf.x86_64.rpm

 step2 = rpm -ivh pptp-1.7.2-8.1.el5.rf.x86_64.rpm

step3 = rpm -ivh pptp-setup-1.7.2-8.1.el5.rf.x86_64.rpm

 step 4= pptpsetup --create vpnconnection --server net.iut.ac.ir --username *** --password

step 5 = pppd call vpnconnection

step 6 =route add -net 0.0.0.0 netmask 0.0.0.0 ppp0

route add -net  172.16.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

 route add -net  192.168.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

route add -net  194.146.151.0 netmask 255.255.255.0  yourether

route add -net  176.101.52.0 netmask 255.255.255.0 yourether

route add -net  176.101.51.0 netmask 255.255.255.0 yourether

 

Disconnect PPTP server vpn connection

 killall pppd

or

 kill -9 PID

 

روش سوم

براي مواقعي که بخواهيد RPM PPTP را از اينترنت دانلود نماييد.

 

ابتدا بايستي ريپازيتوري RPMForge را با استفاده از راهنماي موجود در سايت CentOS بر روي سيستم هاي خود نصب کرده , و سپس با استفاده از مراحل زير پکيج هاي مربوطه را نصب نماييد.

step1  =  yum install pptp pptp-setup --enablerepo=rpmforge

 step 2= pptpsetup --create vpnconnection --server net.iut.ac.ir --username *** --password

در اين قسمت بجاي net.iut.ac.ir آدرس vpn server مربوطه را نوشته و بجاي *** نيز نام کاربري خود را وارد نماييد

step 3 = pppd call vpnconnection

step 4 =route add -net 0.0.0.0 netmask 0.0.0.0 ppp0

route add -net  172.16.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

route add -net  172.16.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

 route add -net  192.168.0.0 netmask 255.255.0.0 yourether

route add -net  194.146.151.0 netmask 255.255.255.0  yourether

route add -net  176.101.52.0 netmask 255.255.255.0 yourether

route add -net  176.101.51.0 netmask 255.255.255.0 yourether

 

Disconnect PPTP server vpn connection

 killall pppd

or

 kill -9 PID

------------------------------

 

همچنين از آدرس زير نيز ميتوانيد در مورد نحوه نصب وي پي ان کانکشن در لينوکس خود ،اطلاعات بيشتري کسب نماييد

http://www.cyberciti.biz/tips/howto-configure-ubuntu-fedora-linux-pptp-client.html

 

 

 

antiviruse

جهت راهنمای آنتی ویروس از این صفحه استفاده فرمایید :

 

eos

 

فرم تعريف تابلوي اعلانات

شما مي توانيد با تكميل اين فرم درخواست تعريف يك تابلوي اعلانات را براي مجموعه خود ارسال نماييد تا تابلوي مربوطه ايجاد گردد. به صورت پيش فرض مدير واحد (رييس دانشكده يا رييس قسمت) به عنوان عهده دار تابلوي اعلانات خواهد بود كه مسئوليت صدور و يا عدم صدور مجوزهاي دسترسي را بر عهده خواهد داشت.

براي دانشكده ها اين امكان وجود دارد كه چند تابلوي اعلانات مختلف (براي اعضاي هيات علمي، براي تحصيلات تكميلي، براي معاونتها) به صورت مجزا تعريف شود كه براي هر يك از آنها بايستي درخواست تعريف تابلو به صورت جداگانه تكميل گردد.

تا حداكثر يك روز كاري پس از تكميل و ارسال فرم هاي مذكور تابلوهاي اعلانات مورد نظر ايجاد مي گردد و پس از آن مي توانيد براي دسترسي به آنها از فرم هاي مربوطه استفاده نماييد.

فرم درخواست دسترسي به تابلو اعلانات

شما مي‌توانيد با تكميل اين فرم  تعيين كنيد كه چه گروههايي مجوز مشاهده تابلو اعلانات شما را داشته باشند.

در ضمن اگر مي‌خواهيد غير از گروههاي مشخص شده در فرم فرد يا افراد ديگري هم امكان مشاهده تابلو اعلانات واحد شما را داشته باشند، نام و نام خانوادگي و سمت فرد يا افراد مذكور را بطور دقيق بصورت هامش روي فرم يادداشت كنيد.

توجه داشته باشيد كه بايد قبل از آن فرم تعريف تابلو اعلانات را تكميل كرده باشيد.

فرم درخواست مجوز درج خبر در تابلو اعلانات

شما مي توانيد با تكميل اين فرم درخواست مجوز درج خبر در  تابلوي اعلانات مورد نظر را  ارسال نماييد تا اجازه درج خبر در تابلوي مربوطه براي شما ايجاد گردد. به صورت پيش فرض عهده‌دار تابلو اعلانات (رييس دانشكده يا رييس قسمتمسئوليت صدور و يا عدم صدور مجوزهاي دسترسي را بر عهده خواهد داشت.

توجه داشته باشيد كه پس ازتكميل اين فرم در صورت تاييد عهده‌دار تابلو شما مجوز درج خبر در تابلو اعلانات را خواهيد داشت، كه براي درج خبر مربوطه بايد فرم درج خبر در تابلو اعلانات را تكميل نماييد.

فرم درج خبر در تابلو اعلانات

شما مي توانيد با تكميل اين فرم درخواست  درج خبر در  تابلوي اعلانات مورد نظر را  ارسال نماييد تا خبر مربوطه در تابلوي اعلانات پس از تاييد عهده‌دار شما درج گردد. به صورت پيش فرض عهده‌دار تابلو اعلانات (رييس دانشكده يا رييس قسمتمسئوليت صدور و يا عدم صدور مجوزهاي درج خبر  را بر عهده خواهد داشت.

 توجه داشته باشيد كه قبل از  تكميل اين فرم  شما بايد مجوز درج خبر در تابلو اعلانات را داشته‌باشيد،كه بدين منظور بايد فرم درخواست مجوز درج خبر در تابلو اعلانات را تكميل نماييد.

 

web

ivut

 

مراحل کار:

ابتدا وارد درس مورد نظر شوید.

    به منوی مدیریت بروید.

 

Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEFA

      حال به منوی دفتر نمره (Grade Book) بروید.

 

Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEFA

تکلیف و یا تمام تکالیف موجودی را که می خواهید نمره آنها را اعلام کنید در قسمت افزودن آزمونها اضافه کنید. درصورتی که قبلاً تکلیفی تعریف نکرده باشید می توانید در همین قسمت تکلیف را اضافه کنید.

 

 

Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEFA

در قسمت ویرایش نمرات (Edit Marks) شما لیست دانشجویان درس را خواهید دید و می توانید نمره هر شخص را وارد کنید. شایان ذکر است که با این روش هر دانشجو قادر است فقط نمره خود را مشاهده نماید.

 

Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEFA

 حال به منوی مدیریت برگشته و به لینک ابزار درس (Course Tool) بروید و از فهرست موجود دفتر نمره (Grade Book) را تیک بزنید تا دانشجویان بتوانند نمرات را ببینند و سپس کلید ذخیره را فشار دهید.

 

 

 

هر کاربر لازم است ابتدا به لينک ثبت نام در صفحه اصلي سايت مراجعه و اطلاعات دقيق خود را در فيلدهاي مورد نظر وارد کند. آدرس پست الکترونيکي يکي از ضروري ترين اطلاعاتي است که بايد کاملا" دقيق وارد شود. حتما" آدرسي را وارد کنيد که با آن مرتبا" در ارتباط هستيد . در صورتي که آدرس شما قبلا" در سايت وجود داشته باشد سيستم به شما پيغام خطا مي دهد. پس از تکميل کردن فرم با کليک برروي دکمه " ارسال" اطلاعات خود را بفرستيد و از اين پس براي ثبت نام در دروس از اين شناسه و کلمه عبور استفاده کنيد.

 

در صورتي که شناسه يا کلمه عبور خود را فراموش کرديد ، با کليک برروي لينک " يادآوري کلمه عبور" فرمي ظاهر مي شود که از شما آدرس پست الکترونيکي اي که جهت ثبت نام وارد کرده ايد را درخواست مي کند ، با وارد کردن آن آدرس اطلاعات مربوط به شناسه و کلمه عبور شما به همان آدرس پست الکترونيکي ارسال خواهد شد.

 

 

ثبت نام در دروس:

 

دانشجويان مي توانند ليست کامل دروس موجود را از طريق لينک "سيري در دروس" و کليک برروي لينک " نمايش کليه دروس " مشاهده نمايند. با توجه به سطح دسترسي درس (شامل عمومي، محافظت شده و خصوصي مي باشد) نشان داده شده درقسمت توضيح، دانشجو مي تواند از درس مورد نظر استفاده کند. اگر سطح دسترسي عمومي بود دانشجو نياز به ثبت نام در درس ندارد و مي تواند با کليک برروي نام درس به محتواي آن دسترسي پيدا کند . اگر سطح دسترسي آن محافظت شده بود، دانشجو بايد با کليک کردن برروي عنوان درس به صفحه اصلي درس مراجعه کرده و با انتخاب لينک "ثبت نام در درس" شناسه و کلمه عبور خود را وارد کرده و در صورت صحت اين شناسه و کلمه عبور به طور خودکار در درس ثبت نام مي شود . دانشجو از آن پس اين درس را در ليست دروس ثبت نام شده خود مشاهده مي کند.

 

در صورتي که سطح دسترسي درس خصوصي باشد دانشجو ملزم است همانند درس محافظت شده عمل کند اما ديگر بطور خودکار در درس ثبت نام نمي شود و نياز به تاييد استاد درس دارد. در اين شرايط وقتي دانشجو درخواست ثبت نام مي کند emailي به استاد درس  از طرف سيستم ارسال مي شود و ايشان را مطلع مي کند . استاد با مراجعه به سيستم و مشاهده ليست متقاضيان ثبت نام در درس مي تواند آنها را تأييد يا مردود کند در هر دو صورت پاسخ استاد به دانشجو از طريق email   ارسال مي شود.

 

تا زماني که ثبت نام دانشجو در درس از طريق استاد تأييد نشده باشد، در جلوي آن درس منتظر تأييد(pending)    نوشته مي شود.  بعد از تأييد، آن آدرس به ليست دروس ثبت نام شده دانشجو اضافه مي شود و در صورت رد شدن در خواست، آن درس از ليست حذف مي شود.

 

دانشجو مي تواند با استاد درس از طريق  mail  ارتباط داشته باشد . همچنين مي تواند با ارسال پيغام(message)    با هم کلاسي هاي خود در همان درس ارتباط داشته باشد. هرگاه پيغام جديد براي دانشجو ارسال شود جعبه پستي بصورت چشمک زن مي شود و به شخص اطلاع مي دهد که پيغام جديد دارد.

 

جهت آشنايي بيشتر با ابزارهاي موجود در سيستم Atutor   به درس  how to course   مراجعه کرده و آنرا بدقت مطالعه فرماييد.

 

 

براي انتخاب دستيار آموزشي در هر درس، از شخص مورد نظر بخواهيد که در درس شما ثبت نام کند، سپس اسم ايشان را از ليست ثبت نام شدگان درس انتخاب و بر روي کليد مجوزها (privileges) کليک کنيد و مجوزهاي مدنظر خود را انتخاب کنيد. براي مثال مجوز دسترسي به تکاليف جهت بررسي تکاليف درسي دانشجويان.

 
 
جهت آشنايي بيشتر با ابزارهاي موجود در سيستم ATutor   به درس  course  how to مراجعه کرده و آنرا بدقت مطالعه فرماييد.   

 

 

 

 

براي درس شما يک فضاي 60MB در سامانه الکترونيکي دروس اختصاص يافته است که همانند يک Drive کامپيوتر شخصي شما مي توانيد Folder  ها و تقيسم بندي هاي دلخواه خود را به صورت زير به راحتي انجام دهيد.

 

براي تقسيم بندي فضاي موجود هر درس، بر روي درس کليک کنيد و در قسمت  "Manage " يا "مديريت" (در بالاي صفحه) وارد شده و روي کلمه "مدير فايل" يا  " File Manager "کليک کنيد.

 

 

 

 

در صفحه جديد "File Manager " شما مي توانيد همانند کامپيوتر شخصي خود پوشه ياFolder  بسازيد( " افزودن فايل يا پوشه" و(Create Folder و اسم مناسبي براي Folder انتخاب کنيد معمولاً Folder ها در اين قسمت بصورت جداگانه براي Courses Note و Grade, Seminar ,Quizzes, Assignment) و ...  ( بسته به سليقه استاد ساخته مي شود.

براي انتقال فايلهاي خود از کامپيوتر شخصي به فضاي اختصاص داده شده براي درس شما در Web Courses به راحتي فايل مورد نظر را با کليک برروي Browse در File Manager انتخاب کرده و Upload نماييد. فايل مورد نظر در Folder انتخاب شده Save خواهد شد و شما مي توانيد بعداً با استفاده از کليد Move به محل دلخواه خود انتقال دهيد.

 براي اينکار شما لازم است به قسمت"مديريت" يا" Manage" در بالاي صفحه وارد شده و روي کليد" افزودن محتوي" يا Create Content کليک نماييد و فهرستي از عناوين دلخواه را ايجاد نمائيد. در اين قسمت شما مي توانيد عنوان تقسيم بندي را تايپ نموده و Html Formatting را انتخاب کرده و روي Switch to Visual Editor کليک نماييد.

در اين صورت يک صفحه Editor همانند محيط Word براي شما باز خواهد شد که در اين صفحه شما مي توانيد هر مطلب دلخواه خود را تايپ، Copy & Paste و ... نماييد. اين صفحه Editor به شما امکان انجام تقريباً همه کارهاي لازم همانند محيط Word را خواهد داد.

  

  براي ايجاد لينک به فايلهاي Upload شده در قسمت File Manager  شما مي توانيد با کليک در مکان مناسب و مورد نظر در صفحه Editor و کليک برروي کليدOpen File Manager فايل مورد نظر را انتخاب کرده و تنها برروي کليد Insert کليک نماييد در اين صورت فايل مورد نظر به صفحه شما لينک داده خواهد شد و شما مي توانيد در محلي که متن "put link name here" نوشته شده است متن مورد نظر خود را بنويسيد و سپس متن قبلي را پاک کنيد.

 

 

بعد از انجام Edit  شما مي توانيد صفحه ساخته شده را Save  و از آن خارج شويد.

با تکرار اين عمل شما مي توانيد يک فهرستي از مطالب درسي را در اين فضا تهيه نمائيد که دسترسي افراد به مطالب درسي را راحت تر مي نمايد. اين فهرست مي تواند شامل موارد زير باشد:

Introduction to …

Announcements

Courses Note

Assignments

Quizzes

Seminars

Grades

 

   Content Navigation:  اين فهرست در قسمت بالا سمت چپ صفحه ساخته مي شود. ترتيب قرار گرفتن عناوين و همچنين ساختن زير شاخه ها مي تواند در همان محيط Create Content و يا Edit Content انجام شود. کافي است برروي Properties در بالاي محيط Edit کليک کرده و ترتيب قرار گرفتن عناوين و فهرست  را مشخص نمائيد.

8- جهت ويرايش يا edit مطالب،  موجود در فضاي درس خود مي توانيد برروي عناوين ساخته شده سمت چپ بالاي صفحه کليک نموده و سپس کليد Edit This Page در قسمت راست صفحه را کليک نمائيد . در اين صورت يک صفحه Edit همانند صفحه Create Content براي شما باز خواهد شد که مجدداً مي توانيد مراحلEdit و لينک دادن فايلها را با انتخاب محيط Html و کليک برروي Switch to Visual به راحتي انجام دهيد .

 

 

 

 

 هر کاربر لازم است ابتدا به لينک ثبت نام در صفحه اصلي سايت مراجعه و اطلاعات دقيق خود را در فيلدهاي مورد نظر وارد کند. لينک مربوط به صفحه اصلي سايت در صفحه فارسي سايت دانشگاه صنعتي اصفهان تحت عنوان سامانه الکترونيکي دروس و در صفحه انگليسي تحت عنوان Web Courses در قسمتResources   قابل دسترسي مي باشد. 


 

آدرس پست الکترونيکي يکي از ضروري ترين اطلاعاتي است که بايد بطور کاملاً دقيق وارد شود. حتماً آدرسي را وارد کنيد که با آن مرتباً در ارتباط هستيد. در صورتي که قبلا در اين سيستم ثبت نام نموده ايد و شناسه يا کلمه عبور خود را فراموش کرديد، با کليک برروي لينک " يادآوري کلمه عبور" ("Forget Your Password" ) فرمي ظاهر مي شود که از شما آدرس پست الکترونيکي اي که جهت ثبت نام وارد کرده ايد را درخواست مي کند، با وارد کردن آن آدرس اطلاعات مربوط به شناسه و کلمه عبور شما به همان آدرس پست الکترونيکي ارسال خواهد شد.  

 

  پس از تکميل کردن فرم با کليک برروي دکمه " ارسال" يا Register اطلاعات خود را بفرستيد. در صورتي که مايل هستيد شما به عنوان  استاد ثبت نام نماييد لازم است در ابتدا مشخصات شخصي خود را در فرم ثبت نام بطور کامل پر نماييد. اگر در زمان ثبت نام اين مشخصات را پر نکرده ايد، لطفاٌ با شناسه و کلمه عبور خود از طريق لينک "ورود" يا Login وارد سيستم شويد و سپس به لينک "اطلاعات شخصي "  يا Profile مراجعه کنيد. فرم ثبت نام شما مجدداٌ به نمايش گذاشته مي شود، شما مي توانيد آنرا تغيير و يا تکميل نماييد. با کليک بر روي لينک "ايجاد درس جديد" يا Create Course”" فرمي ظاهر مي شود که از شما توضيحي در رابطه با درخواست استادي شما مي خواهد، آنرا پر نماييد و درخواست خود را ارسال کنيد. پس از ارسال درخواست شما emailي مبني بر پاسخ مدير سيستم دريافت خواهيد کرد. درصورت موافقت با درخواست شما، از آن پس وضعيت شما به استاد تبديل مي شود و مي توانيد دروس خود را بر روي سايت قرار دهيد.

 

 

راهنماي استفاده از سيستم کمک آموزش سامانه الکترونيکي دروس

 دانشگاه صنعتي اصفهان (IUT Web Courses)

مقدمه:
سامانه الکترونيکي دروس (IUT Web Courses)  يک سيستم کمک آموزشي الکترونيکي مي باشد که براي اساتيد و دانشجويان امکان استفاده از اينترنت و Web را جهت تدريس و آموزش مهيا مي سازد. با استفاده از اين سيستم اساتيد محترم مي توانند از امکانات زياد کمک آموزشي جهت تدريس، ارائه تکاليف، تست، پروژه و ... استفاده کرده و همچنين دانشجويان نيز مي توانند با مراجعه بهWeb  درس از محتوي مطالب درسي، امتحانات، تکاليف و ... بهره گيرند. يک ظرفيت 60MB در مرکز فناوري اطلاعات به هر درس شما اختصاص داده خواهد شد که با استفاده از اين نرم افزار (“ATutor”)  شما مي توانيد از اين حافظه و ظرفيت همانند کامپيوتر شخصي خود استفاده نمائيد.

 

Linux repository

پس از مطالعه دقیق این صفحه جهت اتصال به سیستم لینک زیر را کلیک نمایید.

http://msupdate.iut.ac.ir

پس از آن پیغام زیر نمایش داده می شود.

 

می توان این برنامه را روی هارد ذخیره کرد و بعد اجرا کرد. یا کلید Run را فشار داده و این برنامه را اجرا کرد.

 

سپس صفحه زیر نمایش داده می شود:

 

 

کلید Enable را انتخاب می کنیم تا تنظیمات لازم روی کامپیوتر شما اعمال شود. بعد کلید Ok را کلیک میکنیم.

 

 

 

از آن به بعد کامپیوتر شما به طور دائمی به سرور به روز رسانی متصل می باشد.

در صورتی که کامپیوتر شما نیاز به روز رسانی داشته باشد، آیکون زرد رنگ سمت راست نوار وظیفه ( کنار ساعت ) نمایش داده می شود.

 

 

در صورت مشاهده آیکون مورد نظر بر روی آن کلیک نموده و گزینه Install را کلیک نمایید.

با نصب بسته های نرم افزاری مورد نیاز کامپیوتر شما به روز شده است.

لطفا جهت تکمیل مراحل به روز رسانی، کامپیوتر خود را پس از کامل شدن نصب، Restart نمایید.

 

 by Dr. Radut