Jump to Navigation

 

مراحل کار:

ابتدا وارد درس مورد نظر شوید.

    به منوی مدیریت بروید.

 

Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEFA

      حال به منوی دفتر نمره (Grade Book) بروید.

 

Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEFA

تکلیف و یا تمام تکالیف موجودی را که می خواهید نمره آنها را اعلام کنید در قسمت افزودن آزمونها اضافه کنید. درصورتی که قبلاً تکلیفی تعریف نکرده باشید می توانید در همین قسمت تکلیف را اضافه کنید.

 

 

Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEFA

در قسمت ویرایش نمرات (Edit Marks) شما لیست دانشجویان درس را خواهید دید و می توانید نمره هر شخص را وارد کنید. شایان ذکر است که با این روش هر دانشجو قادر است فقط نمره خود را مشاهده نماید.

 

Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEFA

 حال به منوی مدیریت برگشته و به لینک ابزار درس (Course Tool) بروید و از فهرست موجود دفتر نمره (Grade Book) را تیک بزنید تا دانشجویان بتوانند نمرات را ببینند و سپس کلید ذخیره را فشار دهید.

 

 

 

هر کاربر لازم است ابتدا به لينک ثبت نام در صفحه اصلي سايت مراجعه و اطلاعات دقيق خود را در فيلدهاي مورد نظر وارد کند. آدرس پست الکترونيکي يکي از ضروري ترين اطلاعاتي است که بايد کاملا" دقيق وارد شود. حتما" آدرسي را وارد کنيد که با آن مرتبا" در ارتباط هستيد . در صورتي که آدرس شما قبلا" در سايت وجود داشته باشد سيستم به شما پيغام خطا مي دهد. پس از تکميل کردن فرم با کليک برروي دکمه " ارسال" اطلاعات خود را بفرستيد و از اين پس براي ثبت نام در دروس از اين شناسه و کلمه عبور استفاده کنيد.

 

در صورتي که شناسه يا کلمه عبور خود را فراموش کرديد ، با کليک برروي لينک " يادآوري کلمه عبور" فرمي ظاهر مي شود که از شما آدرس پست الکترونيکي اي که جهت ثبت نام وارد کرده ايد را درخواست مي کند ، با وارد کردن آن آدرس اطلاعات مربوط به شناسه و کلمه عبور شما به همان آدرس پست الکترونيکي ارسال خواهد شد.

 

 

ثبت نام در دروس:

 

دانشجويان مي توانند ليست کامل دروس موجود را از طريق لينک "سيري در دروس" و کليک برروي لينک " نمايش کليه دروس " مشاهده نمايند. با توجه به سطح دسترسي درس (شامل عمومي، محافظت شده و خصوصي مي باشد) نشان داده شده درقسمت توضيح، دانشجو مي تواند از درس مورد نظر استفاده کند. اگر سطح دسترسي عمومي بود دانشجو نياز به ثبت نام در درس ندارد و مي تواند با کليک برروي نام درس به محتواي آن دسترسي پيدا کند . اگر سطح دسترسي آن محافظت شده بود، دانشجو بايد با کليک کردن برروي عنوان درس به صفحه اصلي درس مراجعه کرده و با انتخاب لينک "ثبت نام در درس" شناسه و کلمه عبور خود را وارد کرده و در صورت صحت اين شناسه و کلمه عبور به طور خودکار در درس ثبت نام مي شود . دانشجو از آن پس اين درس را در ليست دروس ثبت نام شده خود مشاهده مي کند.

 

در صورتي که سطح دسترسي درس خصوصي باشد دانشجو ملزم است همانند درس محافظت شده عمل کند اما ديگر بطور خودکار در درس ثبت نام نمي شود و نياز به تاييد استاد درس دارد. در اين شرايط وقتي دانشجو درخواست ثبت نام مي کند emailي به استاد درس  از طرف سيستم ارسال مي شود و ايشان را مطلع مي کند . استاد با مراجعه به سيستم و مشاهده ليست متقاضيان ثبت نام در درس مي تواند آنها را تأييد يا مردود کند در هر دو صورت پاسخ استاد به دانشجو از طريق email   ارسال مي شود.

 

تا زماني که ثبت نام دانشجو در درس از طريق استاد تأييد نشده باشد، در جلوي آن درس منتظر تأييد(pending)    نوشته مي شود.  بعد از تأييد، آن آدرس به ليست دروس ثبت نام شده دانشجو اضافه مي شود و در صورت رد شدن در خواست، آن درس از ليست حذف مي شود.

 

دانشجو مي تواند با استاد درس از طريق  mail  ارتباط داشته باشد . همچنين مي تواند با ارسال پيغام(message)    با هم کلاسي هاي خود در همان درس ارتباط داشته باشد. هرگاه پيغام جديد براي دانشجو ارسال شود جعبه پستي بصورت چشمک زن مي شود و به شخص اطلاع مي دهد که پيغام جديد دارد.

 

جهت آشنايي بيشتر با ابزارهاي موجود در سيستم Atutor   به درس  how to course   مراجعه کرده و آنرا بدقت مطالعه فرماييد.

 

 

براي انتخاب دستيار آموزشي در هر درس، از شخص مورد نظر بخواهيد که در درس شما ثبت نام کند، سپس اسم ايشان را از ليست ثبت نام شدگان درس انتخاب و بر روي کليد مجوزها (privileges) کليک کنيد و مجوزهاي مدنظر خود را انتخاب کنيد. براي مثال مجوز دسترسي به تکاليف جهت بررسي تکاليف درسي دانشجويان.

 
 
جهت آشنايي بيشتر با ابزارهاي موجود در سيستم ATutor   به درس  course  how to مراجعه کرده و آنرا بدقت مطالعه فرماييد.   

 

 

 

 

براي درس شما يک فضاي 60MB در سامانه الکترونيکي دروس اختصاص يافته است که همانند يک Drive کامپيوتر شخصي شما مي توانيد Folder  ها و تقيسم بندي هاي دلخواه خود را به صورت زير به راحتي انجام دهيد.

 

براي تقسيم بندي فضاي موجود هر درس، بر روي درس کليک کنيد و در قسمت  "Manage " يا "مديريت" (در بالاي صفحه) وارد شده و روي کلمه "مدير فايل" يا  " File Manager "کليک کنيد.

 

 

 

 

در صفحه جديد "File Manager " شما مي توانيد همانند کامپيوتر شخصي خود پوشه ياFolder  بسازيد( " افزودن فايل يا پوشه" و(Create Folder و اسم مناسبي براي Folder انتخاب کنيد معمولاً Folder ها در اين قسمت بصورت جداگانه براي Courses Note و Grade, Seminar ,Quizzes, Assignment) و ...  ( بسته به سليقه استاد ساخته مي شود.

براي انتقال فايلهاي خود از کامپيوتر شخصي به فضاي اختصاص داده شده براي درس شما در Web Courses به راحتي فايل مورد نظر را با کليک برروي Browse در File Manager انتخاب کرده و Upload نماييد. فايل مورد نظر در Folder انتخاب شده Save خواهد شد و شما مي توانيد بعداً با استفاده از کليد Move به محل دلخواه خود انتقال دهيد.

 براي اينکار شما لازم است به قسمت"مديريت" يا" Manage" در بالاي صفحه وارد شده و روي کليد" افزودن محتوي" يا Create Content کليک نماييد و فهرستي از عناوين دلخواه را ايجاد نمائيد. در اين قسمت شما مي توانيد عنوان تقسيم بندي را تايپ نموده و Html Formatting را انتخاب کرده و روي Switch to Visual Editor کليک نماييد.

در اين صورت يک صفحه Editor همانند محيط Word براي شما باز خواهد شد که در اين صفحه شما مي توانيد هر مطلب دلخواه خود را تايپ، Copy & Paste و ... نماييد. اين صفحه Editor به شما امکان انجام تقريباً همه کارهاي لازم همانند محيط Word را خواهد داد.

  

  براي ايجاد لينک به فايلهاي Upload شده در قسمت File Manager  شما مي توانيد با کليک در مکان مناسب و مورد نظر در صفحه Editor و کليک برروي کليدOpen File Manager فايل مورد نظر را انتخاب کرده و تنها برروي کليد Insert کليک نماييد در اين صورت فايل مورد نظر به صفحه شما لينک داده خواهد شد و شما مي توانيد در محلي که متن "put link name here" نوشته شده است متن مورد نظر خود را بنويسيد و سپس متن قبلي را پاک کنيد.

 

 

بعد از انجام Edit  شما مي توانيد صفحه ساخته شده را Save  و از آن خارج شويد.

با تکرار اين عمل شما مي توانيد يک فهرستي از مطالب درسي را در اين فضا تهيه نمائيد که دسترسي افراد به مطالب درسي را راحت تر مي نمايد. اين فهرست مي تواند شامل موارد زير باشد:

Introduction to …

Announcements

Courses Note

Assignments

Quizzes

Seminars

Grades

 

   Content Navigation:  اين فهرست در قسمت بالا سمت چپ صفحه ساخته مي شود. ترتيب قرار گرفتن عناوين و همچنين ساختن زير شاخه ها مي تواند در همان محيط Create Content و يا Edit Content انجام شود. کافي است برروي Properties در بالاي محيط Edit کليک کرده و ترتيب قرار گرفتن عناوين و فهرست  را مشخص نمائيد.

8- جهت ويرايش يا edit مطالب،  موجود در فضاي درس خود مي توانيد برروي عناوين ساخته شده سمت چپ بالاي صفحه کليک نموده و سپس کليد Edit This Page در قسمت راست صفحه را کليک نمائيد . در اين صورت يک صفحه Edit همانند صفحه Create Content براي شما باز خواهد شد که مجدداً مي توانيد مراحلEdit و لينک دادن فايلها را با انتخاب محيط Html و کليک برروي Switch to Visual به راحتي انجام دهيد .

 

 

 

 

 1-    ابتدا به سايت مراجعه كرده و با شناسه و كلمه عبور استادي خود وارد سيستم شويد.

 

 2-    لينك "درسهاي من" يا "My Courses" را كليك كنيد. ليست دروسي كه قبلاً ايجاد كرده­ايد در جدول دروس به نمايش در مي­آيند. براي ايجاد درس جديد بر روي لينک "Create Course" و يا "ايجاد درس جديد" كليك كنيد.

 

 3- در فيلد نام درس يا Title، اسم درس خود را وارد كنيد، در قسمت توضيحات، توضيحي در مورد درس بنويسيد. در قسمت دسته­بندي، دسته­بندي مورد نظر خود را انتخاب كنيد و اگر نياز به دسته­بندي جديد داريد، لطفاً با مدير سيستم تماس حاصل نماييد.

   

 

 

در قسمت بسته ­بندي محتوا با انتخاب يكي از سه گزينه موجود، مي توانيد اجازه تهيه پشتيبان از تماس درس يا فقط براي صفحات در سطوح بالا را بدهيد و يا اصلاً اين اجازه را لغو نماييد.

 

 در قسمت دسترسي" Access " : شما مي توانيد به سه صورت ذيل دسترسي افراد به مطالب درسي خود را تعريف کنيد:

 

 

 با انتخاب محافظت شده"Protected"، كاربراني كه در اين سيستم حساب دارند مجاز به استفاده هستند. اين كاربران در درس شما ثبت­نام مي­كنند اما نيازي به تأييد شما براي ثبت­نام در درس ندارند.

با انتخاب خصوصي"Private"، فقط كاربراني كه در اين سيستم حساب دارند و ثبت­نام شده­اند مجاز به استفاده مي­باشند. ضمناً با انتخاب اين گزينه، شما مي توانيد اين درس را بصورت مخفي در آوريد تا در زمان ويرايش درس كسي از آن استفاده نكند.

 همچنين با تيك زدن گزينه "هر گاه ثبت­نام­ها نياز به تأييد داشت به من Email بزن" و در زماني كه دانشجويي بخواهد در درس شما ثبت ­نام كند، Email اي براي شما ارسال مي­شود كه به شما مي­گويد به سايت مراجعه كنيد و اين درخواست را رد يا تأييد كنيد.

 

 

 4-    شما مي توانيد زمان دسترسي افراد به مطالب درسي را در قسمت Release Date تعريف نماييد.

  

 

 

5-   بر روي لينك"ًايجاد درس جديد "ياSave  كليك كنيد. اين درس به ليست درسهاي من اضافه مي­شود. و شما به صفحه اصلي اين درس ارجاع داده مي­شويد.

 

 

 

 

 هر کاربر لازم است ابتدا به لينک ثبت نام در صفحه اصلي سايت مراجعه و اطلاعات دقيق خود را در فيلدهاي مورد نظر وارد کند. لينک مربوط به صفحه اصلي سايت در صفحه فارسي سايت دانشگاه صنعتي اصفهان تحت عنوان سامانه الکترونيکي دروس و در صفحه انگليسي تحت عنوان Web Courses در قسمتResources   قابل دسترسي مي باشد. 


 

آدرس پست الکترونيکي يکي از ضروري ترين اطلاعاتي است که بايد بطور کاملاً دقيق وارد شود. حتماً آدرسي را وارد کنيد که با آن مرتباً در ارتباط هستيد. در صورتي که قبلا در اين سيستم ثبت نام نموده ايد و شناسه يا کلمه عبور خود را فراموش کرديد، با کليک برروي لينک " يادآوري کلمه عبور" ("Forget Your Password" ) فرمي ظاهر مي شود که از شما آدرس پست الکترونيکي اي که جهت ثبت نام وارد کرده ايد را درخواست مي کند، با وارد کردن آن آدرس اطلاعات مربوط به شناسه و کلمه عبور شما به همان آدرس پست الکترونيکي ارسال خواهد شد.  

 

  پس از تکميل کردن فرم با کليک برروي دکمه " ارسال" يا Register اطلاعات خود را بفرستيد. در صورتي که مايل هستيد شما به عنوان  استاد ثبت نام نماييد لازم است در ابتدا مشخصات شخصي خود را در فرم ثبت نام بطور کامل پر نماييد. اگر در زمان ثبت نام اين مشخصات را پر نکرده ايد، لطفاٌ با شناسه و کلمه عبور خود از طريق لينک "ورود" يا Login وارد سيستم شويد و سپس به لينک "اطلاعات شخصي "  يا Profile مراجعه کنيد. فرم ثبت نام شما مجدداٌ به نمايش گذاشته مي شود، شما مي توانيد آنرا تغيير و يا تکميل نماييد. با کليک بر روي لينک "ايجاد درس جديد" يا Create Course”" فرمي ظاهر مي شود که از شما توضيحي در رابطه با درخواست استادي شما مي خواهد، آنرا پر نماييد و درخواست خود را ارسال کنيد. پس از ارسال درخواست شما emailي مبني بر پاسخ مدير سيستم دريافت خواهيد کرد. درصورت موافقت با درخواست شما، از آن پس وضعيت شما به استاد تبديل مي شود و مي توانيد دروس خود را بر روي سايت قرار دهيد.

 

 

راهنماي استفاده از سيستم کمک آموزش سامانه الکترونيکي دروس

 دانشگاه صنعتي اصفهان (IUT Web Courses)

مقدمه:
سامانه الکترونيکي دروس (IUT Web Courses)  يک سيستم کمک آموزشي الکترونيکي مي باشد که براي اساتيد و دانشجويان امکان استفاده از اينترنت و Web را جهت تدريس و آموزش مهيا مي سازد. با استفاده از اين سيستم اساتيد محترم مي توانند از امکانات زياد کمک آموزشي جهت تدريس، ارائه تکاليف، تست، پروژه و ... استفاده کرده و همچنين دانشجويان نيز مي توانند با مراجعه بهWeb  درس از محتوي مطالب درسي، امتحانات، تکاليف و ... بهره گيرند. يک ظرفيت 60MB در مرکز فناوري اطلاعات به هر درس شما اختصاص داده خواهد شد که با استفاده از اين نرم افزار (“ATutor”)  شما مي توانيد از اين حافظه و ظرفيت همانند کامپيوتر شخصي خود استفاده نمائيد.

 

سامانه الکترونیکی دروس

نرم افزار کمک آموزشي الکترونيکي يکي از سرويس هاي مهم و با ارزش آموزشي است که مرکز فن آوري اطلاعات در اختيار اساتيد محترم و دانشجويان گرامي دانشگاه قرار داده است.

اساتيد محترم مي توانند از امکانات و قابليت هاي متعدد اين نرم افزار براي انجام سهل تر و موثرتر بسياري از امور آموزشي مرتبط با دروسي که تدريس مي کنند استفاده نمايند. از جمله امکانات ويژه اين نرم افزار مي توان به ارائه و در اختيار گذاشتن مطالب و محتواي مرتبط با دروس از طريق فايل هاي PowerPoint، pdf، word، html و text از طريق Web اشاره کرد.

توزيع تکاليف و اخذ حل تکاليف در موعد مقرر، تحويل پروژه دانشجويان در موعد مقرر، اخذ کوئيز و امتحان به فرم تستي و تشريحي به صورت online، اعلام نمرات، اطلاعيه ها، ارتباط با دانشجويان درس از طريق email و chat از امکانات ديگر اين نرم افزار مي باشند.

با استفاده از اين نرم افزار کمک آموزشي نه تنها مطالب درسي با کيفيت بالاتري به دانشجويان انتقال داده مي شود بلکه از نظر مصرف کاغذ و چاپ و تکثير نسخه هاي چاپي نيز صرفه جويي زيادي به عمل خواهد آمد.

همچنين از نظر تعداد مراجعات به سايت دانشگاه و در معرض عموم قرار دادن دروس و مطالب درسي ارائه شده در رتبه بندي دانشگاه نقش بسزايي خواهد داشت. جهت دريافت راهنماي استفاده از سيستم کمک آموزش سامانه الکترونيکي دروس برروي اين لينک کليک نماييد.

کافی است یکبار امتحان کنید !

www.ivut.iut.ac.ir

 Services1 | by Dr. Radut