رفتن به محتوای اصلی
x

سامانه احراز هویت مرکزی امین (SSO - Signle Sign On)

احراز هویت مرکزی (SSO) چیست؟

همانطور که می‌دانید در یک سازمان بزرگ مثل دانشگاه سایت‌های زیادی برای ارائه خدمات مختلف به کاربران وجود دارد که استفاده از آن ها مستلزم داشتن حساب کاربری است. همیشه یکی از دغدغه های کاربران این سایت‌ها، به خاطر سپردن کلمه های عبور مختلف بوده است. اگر نام های کاربری و کلمه های عبور هم یکسان باشند وارد کردن چندباره آن‌ها می‌تواند کسالت بار باشد. به این مشکلات فراموشی کلمه عبور را هم اضافه کنید !!!

یکی از راه‌های رفع این مشکلات، یکپارچه نمودن قسمت ورود سایت‌ها با استفاده از سامانه هایی تحت عنوان Single Sign on است. با Single Sign on یا به اختصار SSO کاربر هنگام ورود به سایت اول، یکبار نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد می‌کند و پس از آن می‌تواند تا مدتی (چندین ساعت) بدون وارد کردن نام کاربری و رمز عبور از سایت‌های دیگر تحت مدیریت احراز هویت مرکزی هم استفاده کند! بازیابی و تغییر کلمه عبور هم می‌تواند به صورت یک‌جا و متمرکز انجام شود.

شیوه کار به این صورت است که سایت‌های متصل به SSO به جای احراز هویت کاربران به صورت محلی کاربر را به SSO ارجاع داده و SSO پس از احراز هویت، کاربر را دوباره به سایت مبدأ باز می گرداند.

پروتکل ها و برنامه های مختلفی برای این منظور وجود دارند. یکی از متداول ترین آن‌ها برنامه متن بازی به نام Apereo Central Authentication Service (CAS) است. CAS از پروتکلی با همین نام استفاده می کند. در دانشگاه صنعتی اصفهان این برنامه تحت عنوان «سامانه امین» پیکربندی، بومی سازی و ارائه شده است.

تا کنون سایت های مختلفی تحت پوشش سامانه امین قرار گرفته اند.

البته استفاده از CAS با وجود مزایایی که ذکر شد نیاز به دقت عمل کاربران هم دارند که توصیه می‌شود برای اطلاع کامل از نحوه کار این سامانه و جلوگیری از سوء‌استفاده حتماً موارد زیر را مطالعه نمایید:

مدت زمان نشست و خروج خودکار از سامانه امین

پس از ورود اول، نشست (Session) سامانه امین تا ۲ ساعت فعال است. اگر در طول این مدت دوباره «از ورود با سامانه امین» استفاده کنید، نشست شما باز تا ۲ ساعت تمدید می شود. در غیر این صورت نشست خاتمه می یابد و برای ورود، دوباره باید نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کنید. این روند تا ۸ ساعت از ورود اول ادامه دارد. پس از ۸ ساعت نشست شما به کلی بسته می شود. نشانه آن هم این است که باید برای ورود، دوباره نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کنید.

خروج از سایت‌های متصل به سامانه امین

خروج از سایت‌ها به همان شیوه‌های قبل باید انجام شود. پس هنگامی که کار شما با سایتی تمامی شد باید خروج از آن سایت را بزنید.

خروج دستی از سامانه امین

هنگامی که کار شما با سایت‌ها تمام شد و از همه آن‌ها خارج شدید باید برای خروج از سامانه امین هم دکمه «خروج از سامانه امین» را در یکی از سایت‌ها بزنید. راه دیگر برای خروج از سامانه امین بستن مرورگر است. بستن مرورگر نشست سامانه امین را پاک می کند.

همچنین جهت خروج کامل از سامانه احراز هویت مرکزی امین می توانید از آدرس http://logout.iut.ac.ir نیز استفاده نمایید.

نشست یکبار مصرف!

اگر فقط قصد ورود به یک سایت را دارید و یا در یک مکان عمومی مانند کتابخانه از سامانه امین استفاده می‌کنید می‌توانید هنگام ورود با زدن تیک گزینه «این نشست را به خاطر نسپار!» نشست  سامانه امین را بلافاصله پس از ورود اول به صورت خودکار ببندید. به این صورت بعداً نیازی به خروج از سامانه امین نخواهید داشت.

تغییر و فراموشی کلمه عبور

تغییر و فراموشی کلمه عبور در سامانه مدیریت شناسه به نشانی http://id.iut.ac.ir انجام می شود. دقت کنید که در حال حاضر کلمه عبور اینترنت از سامانه امین جدا است و تغییر یکی از آن‌ها باعث تغییر دیگری نمی شود. برای تغییر کلمه عبور اینترنت به http://acc.iut.ac.ir مراجعه کنید.

کاربران سامانه امین

دانشجویان، استادان و کارمندان می‌توانند از این سامانه استفاده کنند.

نام کاربری سامانه امین

نام کاربری کلیه کاربران شماره پرسنلی/ دانشجویی آن‌ها در دانشگاه است.

کلمه عبور سامانه امین

برای افرادی که ایمیل دارند کلمه عبور همان کلمه عبور ایمیل شان است. کلمه عبور دانشجویان جدید الورود کلمه عبور مندرج در گزارش ۶۷۲ گلستان است. سایر افراد می‌توانند از کلمه عبور اینترنت خود استفاده کنند. دقت کنید که در حال حاضر کلمه عبور اینترنت از سامانه امین جدا است و تغییر یکی از آن‌ها باعث تغییر دیگری نمی شود.

معنای خطای «شما نمی‌توانید از این سرویس استفاده کنید» چیست؟

این خطا دو معنی می‌تواند داشته باشد:

۱) شما قصد ورود به سایتی را دارید که برای استفاده شما نیست. مثلاً شما کارمند هستید و سایت مورد نظر فقط برای استفاده دانشجویان در نظر گرفته شده است.

۲) دسترسی شما به سامانه امین بسته است.

پیگیری مشکلات

مشکلات خود را از طریق سامانه پشتیبانی مرکز فناوری اطلاعات به نشانی http://tkt.iut.ac.ir (نرم افزار-مدیریت شناسه) پیگیری و رفع کنید.

سایت های تحت پوشش سامانه امین

1- سامانه پیام رسان هما (homa.iut.ac.ir)

2- سامانه به اشتراک گذاری فایل iutbox (iutbox.iut.ac.ir)

3- سامانه پشتیبانی خدمات مرکز فناوری اطلاعات (tkt.iut.ac.ir)

4- سامانه دروس (lms.iut.ac.ir)

5- سامانه انتخابات (election.iut.ac.ir)

6- سامانه حرکت - رزرو سالن های ورزشی دانشگاه (harekat.iut.ac.ir)

7- سامانه پست الکترونیکی دانشگاه (mail.iut.ac.ir)

8- سامانه جامع نظام پیشنهادها (pishnahad.iut.ac.ir)

9- سامانه ERP (erp.iut.ac.ir)

10- سامانه تغذیه (dining.iut.ac.ir)

تحت نظارت وف ایرانی